piątek, 15 października 2021

W tych restauracjach i kawiarniach dostaniesz kranówkęTeż pijecie kranówkę w domu? Ja praktykuję ten zwyczaj od dobrych siedmiu lat i wątpię, żebym mógł wrócić do wody butelkowej. Bo i po co? Tak jest wygodniej, taniej i lepiej dla świata. O kwestiach zdrowotnych się nie wypowiadam, bo ekspert ze mnie żaden. Ale po tych kilku latach żyję i mam się nieźle.

Ale wróćmy pamięcią jeszcze dalej. Pamiętam, jak jakieś dwanaście lat temu zdziwiło mnie podczas pobytu w Wiedniu, że w praktycznie każdej odwiedzonej knajpie na stole stała butelka z wodą i kompletem szklanek. Gdy okazało się, że to "tap water", wolałem zamówić wodę mineralną i potem za nią zapłacić. Cóż, czasem człowiek wyrasta ze swoich głupotek. 

To, co było standardem na Zachodzie, u nas zaczęło pojawiać się na szerszą skalę około pięć lat temu. O kranówce zrobiło się głośniej podczas ogólnopolskiej akcji "Tu dostaniesz wodę z kranu", podczas której na drzwiach wielu restauracji zawisła plakietka z taką informacją. Wydawać by się mogło, że zwyczaj się przyjmie. Tymczasem... tak się nie stało.
Obecnie w Poznaniu kranówkę serwują nieliczni. Dzięki Waszej pomocy udało się stworzyć poniższe zestawienie. Gdybyście zauważyli jakieś braki, dajcie znać.
Szybko zaktualizuję. 

PS.  Lista powstała, żeby wesprzeć lokale z darmową wodą z kranu. Zobaczcie, ile to mówi o postawie właścicieli - mogliby tak jak większość skasować za butelkę mineralnej. A jednak dają wybór. Plusy takiego rozwiązania? Przecież nie chodzi o zaoszczędzenie kilku zlotych, a... zdrowy rozsądek. Mamy dobrą wodę w kranach. Dlaczego z tego nie korzystać?


JEŻYCE

Kawiarnie / śniadania


Restauracje


CENTRUM

Kawiarnie / śniadania

Restauracje


WILDA

Kawiarnie / śniadania / alkohol

Restauracje


ŁAZARZ / GRUNWALD

Kawiarnie / Wino

Restauracje


MARCELIN

Kawiarnie / WinoŻródło obrazka:
 https://www.ccwater.org.uk/blog/2016/04/23/ccwater-backs-call-for-restaurants-to-offer-customers-free-tap-water/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Gdzie zjeść w Poznaniu?

Pierwszy albo drugi raz w Poznaniu? Dla ułatwienia wyboru restauracji przygotowałem poniższe zestawienie. To dziesięć zgoła różny...